Jest egzotyczny, znany jako aromatyczna przyprawa o specyficznym smaku, uznawany za afrodyzjak. Bez wątpienia imbir ma wiele do zaoferowania osobom, które mają go w swojej kuchni oraz apteczce. Godnym uwagi jest fakt, że imbir właściwości lecznicze posiada naprawdę szerokie. W związku z tym warto dowiedzieć się więcej na temat rośliny, aby móc w pełni wykorzystać jej potencjał.

JAK ROŚNIE IMBIR?

Bez wątpienia imbir jest jedną z najbardziej popularnych i jednocześnie najstarszych roślin przyprawowych oraz leczniczych. Dość wspomnieć, że w medycynie chińskiej stosowany jest od ponad 2500 lat! Sprawdza się w zaburzeniach układu ruchu, układu pokarmowego, w chorobach zakaźnych i robaczycach, a także jakoś środek przeciwwymiotny i przeciwreumatyczny. Z pewnością ciekawą informacją jest fakt, że aktualnie roślina ta nie występuje w formie dzikiej. Istnieją natomiast liczne uprawy imbiru np. w Chinach, Indonezji, Brazylii, Tajlandii czy USA. Imbir jest rośliną o podziemnym, rozgałęzionym kłączu, które stanowi surowiec rośliny. Zapach kłącza imbiru jest bardzo aromatyczny, natomiast smak korzenny, lekko palący. Niewątpliwie dobrą informacją jest fakt, że na rynku znajdziemy imbir pod wieloma postaciami. Bardzo popularny jest imbir surowy (korzeń imbiru), a także suszony i rozdrobniony. Niemniej często sięgamy również po imbir marynowany (najczęściej wykorzystywany w sushi), kandyzowany, a także ten w postaci konfitur. Najpopularniejszą odmianą imbiru jest imbir lekarski.

Może Cię także zainteresować: „Kora sosnowa – leśny skarb”.

WŁAŚCIWOŚCI IMBIRU

Z pewnością wszystkie właściwości imbiru są uwarunkowane jego składem chemicznym oraz zawartością określonych substancji czynnych. Dlatego też warto zajrzeć w głąb tej rośliny, aby dowiedzieć się co ma do zaoferowania. W skład imbiru wchodzą oleożywice, olejki eteryczne oraz włókna surowe. Ze względu na fakt przypisywanych im właściwości farmakologicznych na szczególną uwagę zasługują jednak nielotne pochodne fenolowe – gingerole oraz powstające na skutek ich odwodnienia shogaole. Bezsprzecznie odpowiadają one za następujące właściwości imbiru:

  • działanie przeciwzapalne,
  • właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwwymiotne,
  • łagodzenie dolegliwości w chorobach reumatycznych,
  • pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i profil lipidowy,
  • działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne,
  • korzystny wpływ na proces trawienia,
  • wciąż badany jest pozytywny wpływ imbiru na zahamowanie rozwoju raka prostaty,
  • wykazano pozytywne działanie imbiru w przypadku zwłóknienia wątroby.

Podsumowując należy podkreślić, że imbir ma zastosowanie w wielu przypadłościach dnia codziennego. Z pewnością nie należy z niego rezygnować wyłączając go z diety.

BO IMBIR JEST DOBRY NA WSZYSTKO

Choć powyższe stwierdzenie jest dość banalne, to jest w nim jednak dużo prawdy. Imbir to środek o sprawdzonym działaniu, który można stosować zarówno jako przyprawę do dań, jak i do napojów. Godnym uwagi jest fakt, że imbir może być remedium na wiele powszechnych przypadłości. Imbir na przeziębienie poradzi sobie z ogólnym stanem osłabienia i uczuciem „rozbicia” – rozgrzeje, a także wzmocni odporność. Jeszcze bardziej warto po niego sięgnąć w przypadku infekcji dróg oddechowych. Imbir na gardło sprawdzi się z uwagi na właściwości odkażające tej rośliny. A jak działa imbir na odchudzanie? Przede wszystkim ułatwia trawienie, a do tego może hamować ochotę na niezdrowe przekąski. Jeśli chodzi o stosowanie imbiru to najpowszechniejsze jest jedzenie go na surowo, dodawanie do potraw i napojów w formie sproszkowanej, picie w formie naparów i herbatek. Bez względu na to, jaką formę wybierzemy należy pamiętać o zachowaniu ostrożności przy jednoczesnym przyjmowaniu leków przeciwcukrzycowych lub przeciwzakrzepowych.

Autor: Patrycja Kamińska, dietetyk

Źródła:

  • P. Glibowski, A. Długołęcka, A. Grdeń, K. Toczek: Właściwości prozdrowotne imbiru; Bromat. Chem. Toksykol. – L, 2017, 2, str. 115 – 121.
  • N. F. Nabilah, M. Sahardi, S. Makpol: Ginger (Zingiber officinale Roscoe) in the Prevention of Ageing and Degenerative Diseases: Review of Current Evidence; Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine Volume 2019, Article ID 5054395, 13 pages
  • J. Newerli-Guz, M. Pych: Właściwości przeciwutleniające imbiru (Zingiber officinale Roscoe); Zeszyty naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, nr 73, wrzesień 2012.
  • V. E. Attari, A. Malek Mahdavi, Z. Javadivala, S. Mahluji, S. Z. Vahed, A. Ostadrahimi: A systematic review of the anti‐obesity and weight lowering effect of ginger (Zingiber officinale Roscoe) and its mechanisms of action.
  • E. Heidbohner: Imbir. Lecznicze zastosowanie od A do Z.; Wydanie I, Białystok 2016, ISBN 978-83-65404-18-3.
  • K. Blecharz-Klin, A. Piechal, E. Widy-Tyszkiewicz: Imbir (Zingiber officinale) we współczesnej terapii; Przew Lek 2004; 5: 34-43
  • E. Dymarska, A. Grochowalska, H. Krauss, Z. Chęcińska-Maciejewska: Naturalne modyfikatory odpowiedzi immunologicznej; Probl Hig Epidemiol 2016, 97(4): 297-307
  • Kłącze imbiru Zingiber officinale Roscoe, rhizoma.; EMA/HMPC/296580/2012 Komitet ds. Produktów Leczniczych Roślinnych (ang. HMPC), European Medicines Agency, 2015.