Kwas hialuronowy szturmem wdarł się do branży kosmetycznej i zdrowotnej. Zrewolucjonizował oferty salonów urody oraz katalog produktów marek kosmetycznych, a także na stałe zagościł w pielęgnacji Polek. Nie należy się temu dziwić. Kwas hialuronowy ma duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jego właściwości oraz szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie sprawia, że trudno przecenić tę substancję. Przyjrzyj się jej bliżej i świadomie korzystaj z jej dobrodziejstw!

Jakie właściwości ma kwas hialuronowy i gdzie go szukać w organizmie?

Właściwości kwasu hialuronowego, a także jego występowanie w ludzkim ciele podkreślają ogromne znaczenie tej substancji dla dobrostanu całego organizmu. Kwas hialuronowy (HA) to organiczny związek chemiczny, polisacharyd, który występuje we wszystkich tkankach zwierzęcych. Charakteryzuje go niemal identyczna budowa u ludzi, kręgowców i bakterii. W organizmie człowieka można go odnaleźć w postaci hialuronianu sodu w takich miejscach jak tkanka łączna, skóra, naskórek, chrząstki, ściany naczyń krwionośnych, ciało szkliste oka, krążki międzykręgowe, maź stawowa, sznur pępowiny czy nerki. Właściwości kwasu hialuronowego to:

  • zdolność do wiązania dużych ilości wody – jedna cząsteczka kwasu może związać aż 250 cząsteczek wody, co warunkuje najbardziej znaną cechę hialuronianu, czyli nawilżanie,
  • współtworzenie i wspieranie funkcjonowania ludzkich narządów,
  • zastosowanie jako marker rozrostów nowotworowych – w pobliżu komórek nowotworu złośliwego zaobserwowano zwiększoną syntezę małocząsteczkowego HA,
  • wysoka biozgodność – kwas hialuronowy nie powoduje negatywnego wpływu na ustrój, ponieważ jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie. Ten z kolei może go całkowicie wchłonąć,
  • udział w procesach regeneracyjnych zachodzących w organizmie.

Warto dodać, że kwas hialuronowy podlega nieustannemu procesowi degradacji i syntezy. Oznacza to, że w ludzkim ciele codziennie ma miejsce wymiana hialuronianu sodu, która najszybciej zachodzi w krwi i skórze, natomiast znacznie wolniej np. w gałce ocznej. Z uwagi na ogromne znaczenie kwasu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu warto wiedzieć, że substancję tę można przyjmować w formie doustnych preparatów. Popularne są także produkty do stosowania zewnętrznego takie jak kremy czy żele. Czy wiesz skąd pochodzi zawarty w nich hialuronianu sodu? Otóż pozyskiwano go m.in. z grzebieni kogucich, chrząstek rekina czy gałki ocznej. Metody te były jednak drogie i wiązały się z występowaniem zanieczyszczeń. Aktualnie pozyskujemy go metodami biotechnologicznymi poprzez fermentację bakterii, które wskutek mutacji produkują hialuronian sodu. Pozwala to na uniknięcie zanieczyszczeń i wytworzenie materiału o budowie niemal identycznej jak u człowieka.

Specjalistyczne działanie kwasu hialuronowego

Zakres działania kwasu jest uzależniony od wielkości jego cząsteczek. Wielkocząsteczkowe formy wykazują działanie homeostatyczne, a więc pomagają w utrzymaniu wewnętrznej równowagi organizmu. Oprócz tego mają właściwości przeciwzapalne i immunosupresyjne, a także są zaangażowane w proces owulacji, zapłodnienia i embriogenezy. Wielkocząsteczkowy HA wpływa na integralność tkanek, a więc zabezpiecza je przed uszkodzeniami. Z kolei jego małocząsteczkowy „brat” przyłącza się do receptorów komórek odpornościowych i bierze udział w wielu procesach. Jako marker nowotworowy jest też potencjalnym nośnikiem leków kierowanych do walki z wrogiem. Natomiast wybierając kwas do pielęgnacji trzeba wiedzieć, że małocząsteczkowy HA jest odpowiedzialny za głębokie i długotrwałe nawilżenie. Dzieje się tak dzięki jego zdolności pokonywania bariery skóry.

Chociaż temat kwasu hialuronowego najczęściej jest poruszany w kontekście dobroczynnego wpływu HA na skórę, warto poznać jego specjalistyczne działanie wewnątrz organizmu. Jest ono naprawdę imponujące. Czy wiesz, że kwas hialuronowy:

  • zapobiega zerwaniu połączenia między matką a płodem, ponieważ jest zawarty w pępowinie?
  • stanowiąc element macierzy, bierze udział w procesie powstawania tkanki chrzęstnej, jest więc elementem budulcowym ludzkiego szkieletu?
  • chroni stawy przed zużyciem, ponieważ znajduje się w mazi stawowej, która zapewnia amortyzację i nawilżenie stawów?
  • jest jedną z substancji odpowiadających za prawidłową strukturę ciała szklistego gałki ocznej?
  • zapobiega wysychaniu gałki ocznej, ponieważ współtworzy film łzowy?
  • nadaje lepkość strunom głosowym, amortyzuje wstrząsy i gojenie się ran w ich obrębie?

Powyższe przykłady potwierdzają, że kwas hialuronowy to substancja o dużym znaczeniu dla poprawnego funkcjonowania ludzkiego ciała. Regularna suplementacja doustna preparatami kwasu hialuronowego przynosi wyraźne efekty, poprawiając kondycję organizmu. Kwas ulega rozkładowi w jelicie przy pomocy bakterii jelitowych, skąd układem krwionośnym i limfatycznym dociera do warstw naskórka. Badania naukowe potwierdziły poprawę nawilżenia skóry w obrębie twarzy i całego ciała. Ponadto hialuronian sodu jest substancją bezpieczną, o niskiej toksyczności. W tym kontekście nasuwa się tylko jeden wniosek – korzystanie z kwasu hialuronowego to inwestycja w dobrostan organizmu.

Obejrzyj film naszego eksperta, w którym wypowiada się o wszechstronnej roli HA, jak również wskazuje najlepsze jego źródła.

Zobacz film Kwas hialuronowy nie tylko remedium na zmarszczki, w którym dietetyczka i technik farmaceutyczny opowiada o wszechstronnej roli HA.