Pisaliśmy już o tym, jak wiele cennych i ważnych dla organizmu właściwości posiada kwas hialuronowy. Pomimo tego, że ma on niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego naszego ciała, popularność hialuronianu sodu skupia się przede wszystkim wokół jego dobroczynnego wpływu na skórę. W tej dziedzinie kwas hialuronowy jest prawdziwym obrońcą młodości naszej skóry. W świetle obecnej wiedzy na temat jego działania można śmiało stwierdzić, że nie może go zabraknąć w codziennej pielęgnacji.

Dlaczego skóra kocha kwas hialuronowy?

Ludzka skóra kocha kwas hialuronowy ze względu na jego niezwykłe właściwości higroskopijne! Hialuronian sodu posiada zdolność do wiązania dużej ilości wody, ma on więc bardzo silne działanie nawilżające. Kwas jest związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie, przy czym ok. 50% hialuronianu znajduje się właśnie w skórze. Jest on składnikiem macierzy międzykomórkowej i tym samym odpowiada za jej jędrność i gładkość. Warto zaznaczyć, że wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, kwas hialuronowy nie jest jedynie wypełniaczem tkanki łącznej. Bierze on udział w procesach fizjologicznych, stymuluje namnażanie fibroblastów oraz syntezę kolagenu i elastyny. Niestety po 25. roku życia jego ilość w skórze stopniowo maleje, co w naturalny sposób wpływa na jej wygląd. Skóra staje się wiotka i sucha, traci swoją sprężystość. Nie powinniśmy się temu dziwić. Działanie kwasu hialuronowego w skórze jest porównywane do gąbki, która chłonie duże ilości wody i zatrzymuje je w skórze właściwej. Hialuronian jest więc niezbędny skórze, aby była:

  • odpowiednio nawilżona, jędrna i gładka,
  • zabezpieczona przez działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych,
  • chroniona przed promieniowaniem UV,
  • zdolna poradzić sobie z niewielkimi zmarszczkami,
  • promienna, wypoczęta i pozbawiona cieni pod oczami.

Warto również pamiętać, że skóra osłabiona spadającą ilością kwasu częściej ulega urazom czy otarciom. Przyczyną tego stanu rzeczy jest równoczesne osłabienie ścian naczyń krwionośnych. To kolejny argument za włączeniem do systematycznej pielęgnacji kosmetyków bogatych w hialuronian sodu.


Czytaj też: Kolagen- białko młodości


Kwas hialuronowy w kosmetologii

Kwas hialuronowy to składnik bardzo popularny i chętnie wykorzystywany zarówno w różnego rodzaju kosmetykach do codziennej pielęgnacji jak i w kosmetologii oraz medycynie estetycznej. Wciąż cieszy się niesłabnącą sławą, dlatego też obecnie mamy bardzo szeroki wybór preparatów zawierających kwas hialuronowy. Z powodzeniem możemy włączyć je do pielęgnacyjnej rutyny! Składnik ten na stałe też rozgościł się w ofertach salonów kosmetycznych. Klientki mogą korzystać z coraz bardziej zaawansowanych zabiegów, które wprowadzają hialuronian w głębokie warstwy skóry. Świadoma pielęgnacja kwasem powinna opierać się przede wszystkim na wiedzy, że w branży kosmetycznej stosowane są aż trzy rodzaje kwasu hialuronowego:

  • kwas wielkocząsteczkowy HMW – nie przenika do głębiej położonych warstw skóry, najczęściej stosowany w kosmetykach,
  • kwas małocząsteczkowy LMW – cenny ze względu na fakt, że umożliwia szybsze przenikanie substancji czynnych,
  • ultramałocząsteczkowy kwas UMLW – zapewnia długotrwałe i dogłębne nawilżenie wewnętrznych warstw skóry.

Zobacz film: Kwas hialuronowy nie tylko remedium na zmarszczki


Kwas wielkocząsteczkowy, stosowany w kosmetykach, tworzy na skórze film, który posiada zdolność ochrony warstwy rogowej naskórka. Wygładza jego powierzchnię oraz ogranicza parowanie wody. Na sklepowych półkach można znaleźć wiele preparatów na bazie kwasu hialuronowego takich jak kremy nawilżające, toniki, sera czy maseczki. Dostępny jest także czysty kwas hialuronowy, który najlepsze efekty stosowania daje w połączeniu z odżywczymi olejkami do twarzy. Z kolei bardziej długofalowe efekty daje poddanie się profesjonalnym zabiegom kosmetycznym, w czasie których hialuronian wprowadzany jest w głębokie warstwy skóry. Takim przykładowym zabiegiem jest choćby mezoterapia bezigłowa, w czasie której kwas hialuronowy znacznie głębiej penetruje komórki skóry, dając efekt jej wygładzenia i natychmiastowego nawilżenia. Warto dodać, że kwas hialuronowy jest także wykorzystywany w medycynie estetycznej do modelowania owalu twarzy i wypełniania ust. Bez względu na to w jaki sposób będziemy korzystać z dobrodziejstw hialuronianu jest to składnik, który bezpiecznie można stosować o każdej porze roku.