Sosna – wiecznie zielone drzewo, które kojarzy się z zapachem lasu, szyszkami oraz aromatycznymi olejkami eterycznymi. Godny uwagi jest fakt, że nasze skojarzenia dotyczące sosny w aspekcie zdrowotnym, skupiają się przede wszystkim na syropie z pędów sosny, który stosowany jest na kaszel. Tymczasem sosna ma jeszcze mnóstwo właściwości zamkniętych w korze. W związku z tym zdecydowanie warto przyjrzeć się tematowi bliżej i dać się zaskoczyć możliwościom kory sosnowej!

TAJEMNICZY PYCNOGENOL

Niewątpliwie tajemniczo brzmiący pycnogenol to najlepsze, co może nam zaoferować sosna. Jest to bowiem ekstrakt pozyskiwany z kory sosnowej, który stanowi naturalną mieszankę przeciwutleniaczy. Bezsprzecznie pycnogenol ogrywa znaczącą rolę w utrzymaniu naszego organizmu w dobrej kondycji. Po pierwsze jest on najsilniejszym spośród znanych współczesnej medycynie antyoksydantów. Po drugie pycnogenol zawiera około 40 bioaktywnych składników. W rezultacie jego spektrum oddziaływania na ludzki organizm jest bardzo szerokie. Ciekawe są okoliczności odkrycia ekstraktu. Przyczynili się do niego chorujący na szkorbut marynarze, którym podawano napar z kory i igieł sosnowych. W efekcie uzupełnili oni niedobory witaminy C. Następnie odkryciem zainteresował się doktor Masquelier, który opatentował produkcję ekstraktu i sprzedawał go w Europie. Warto dodać, że ekstrakt produkowany jest wyłącznie przy zastosowaniu etanolu i wody. Natomiast wracając jeszcze do tematu marynarzy – badania doktora wykazały, że nie tylko zawarte w sośnie spore ilości witaminy C poprawiły stan marynarzy. Bardzo dużą rolę odegrał także kompleks składników bioaktywnych.

Może Cię także zainteresować: „Proteiny jedwabiu – dobrodziejstwo natury”.

SIŁA ANTYOKSYDACJI

Wspomnieliśmy już, że pycnogenol to bardzo silny antyoksydant. Bez wątpienia warto więc dowiedzieć się z czego wynika ta właściwość. Godny uwagi jest tutaj fakt, że ekstrakt z kory sosnowej zawiera antyoksydanty z grupy proantocyjanidyn. Jeszcze bardziej warte podkreślenia jest występowanie w pycnogenolu oligoproantocyjanidyny – kompleksu 40 bioflawonoidów, zwanego w skrócie OPC. Skład tego kompleksu jest bardzo bogaty, a on sam jest dwadzieścia razy silniejszym antyoksydantem niż witamina C i aż pięćdziesiąt razy silniejszym niż witamina E. Jakby tego było mało jego obecność wzmacnia potencjał antyoksydacyjny wspomnianych witamin. Bezsprzecznie pycnogenol, który kumuluje w sobie wiele substancji czynnych, bardzo pozytywnie wpływa na nasz organizm. Wśród jego właściwości wymienić należy działanie:

  • antywirusowe,
  • antybakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • antyalergiczne,
  • anty-aging.

Podsumowując warto wspomnieć, że bioflawonoidy zawarte w kompleksie to antyoksydanty, które mają zdolność do przekraczania bariery krew-mózg. W związku z tym upatruje się w nich szansy na wspomaganie profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

PROZDROWOTNE KORZYŚCI

Z pewnością włączenie do diety suplementacji zawierającej wyciąg z kory sosnowej niesie ze sobą wiele prozdrowotnych korzyści. Silne działanie przeciwutleniające kompleksu OPC zapobiega powstawaniu stanów zapalnych lub je niweluje. Ponadto kompleks ten blokuje wydzielanie histaminy, co tłumaczy jego antyalergiczne działanie. Godnym uwagi jest fakt, że badania wykazały również zmniejszenie objawów astmy u badanych dzieci po suplementacji pycnogenolem. Na uwagę zasługują także takie właściwości ekstraktu jak:

  • obniżenie ryzyka epizodów sercowo-naczyniowych – poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych,
  • poprawa glikemii – ekstrakt zmniejszenia poziom glukozy we krwi,
  • pozytywny wpływ na profil lipidowy – poprzez obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego,
  • korzystny wpływ na leczenie migreny – ekstrakt ma działanie przeciwbólowe,
  • regeneracja organizmu po wysiłku,
  • poprawa stanu skóry,
  • pozytywny wpływ na życie seksualne – poprzez niwelowanie dysfunkcji erekcji.

Kończąc warto jeszcze dodać, że pycnogenol stanowi ciekawą substancję dla sportowców. Choć szczegółowe badania są w toku, to część z nich już wykazała poprawę zdolności wysiłkowych i osiągów wytrzymałościowych u profesjonalnych miłośników sportu.

DAWKOWANIE – WAŻNA SPRAWA

Obecnie na rynku ekstrakt z kory sosnowej jest dostępny pod postacią olejku, tabletek lub kapsułek. Ważnym aspektem jest, że w tych produktach znajdziemy najwyższe stężenie ekstraktu, a więc także kompleksu OPC. Z pewnością bardzo cenną informacją na początku przygody z suplementacją ekstraktu z kory jest fakt, iż jego dawkowanie różni się w zależności od okoliczności. Inne dawki stosujemy przyjmując ekstrakt profilaktycznie, inne w przypadku konkretnej jednostki chorobowej. Z pewnością jednak warto zapamiętać, że dawki te wahają się w granicach 50-300 mg/dobę. Choć nie wykazano skutków ubocznych stosowania ekstraktu, należy trzymać się zalecanych dawek. Niewątpliwie też ostrożność w trakcie suplementacji ekstraktu z kory sosnowej powinny zachować osoby o osłabionej krzepliwości krwi oraz osoby stosujące leki hipotensyjne oraz hipoglikemizujące. W ich przypadku bowiem ekstrakt może nasilać efekt działania leków w zbyt dużym stopniu. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą w celu dobrania odpowiedniego dawkowania zarówno leków, jak i suplementów.

Autor: Patrycja Kamińska – dietetyk

Literatura

Badania:

  1. Effects of Pycnogenol on endothelial function in patients with stable coronary artery disease: a double-blind, randomized, placebo-controlled,cross-over study. Enseleit, Frank ; Sudano, Isabella ; Périat, Daniel ; Winnik, Stephan ; Wolfrum, Mathias ; Flammer,Andreas J ; Fröhlich, Georg M ; Kaiser, Priska ; Hirt, Astrid ; Haile, Sarah R ; Krasniqi, Nazmi ; Matter, Christian M ; Uhlenhut, Klaus ; Högger, Petra ; Neidhart, Michel; Lüscher, Thomas F ; Ruschitzka, Frank ; Noll, Georg; EURHEART-D-10-02622 R2 November 22nd, 2011
  2. Effects of Pycnogenol on Endothelial Function in Patients With Stable Coronary Artery Disease: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled, Cross-Over Study. Frank Enseleit 1Isabella SudanoDaniel PériatStephan WinnikMathias WolfrumAndreas J FlammerGeorg M FröhlichPriska KaiserAstrid HirtSarah R HaileNazmi KrasniqiChristian M MatterKlaus UhlenhutPetra HöggerMichel NeidhartThomas F LüscherFrank RuschitzkaGeorg Noll; Eur Heart J. 2012 Jul;33(13):1589-97.

Literatura fachowa:

  1. Single and multiple dose pharmacokinetics of maritime pine bark extract (Pycnogenol) after oral administration to health Volunteers. Tanja Grimm, Roswitha Skrabala, Zuzana Chovanová, Jana Muchová, Katarína Sumegova, Anna Liptáková, Zdeňka Ďuračková, Petra Högger; BMC Clinical Pharmacology 2006, 6:4
  2. Pycnogenol Suplementation Promotes Lypolisys via Activation of cAMP-Dependent PKA In ob/ob Mice and Primary-Cultured Adipocytes. J Nutr Sci Vitaminol (Tokio). 2014; 60 (6): 429–35. doi: 10.3177 / jnsv.60.429.
  3. J. Feldman, Terapeutyczne właściwości ekstraktu z kory sosny, Warszawa 2017.
  4. Podstawy do zastosowania polifenoli roślinnych jako nutraceutyków o właściwościach przeciwpłytkowych. Anna Kosiorek, Jan Oszmiański, Jacek Golański; Postępy Fitoterapii 2/2013.
  5. Antidiabetic Effect of Pycnogenol French Maritime Pine Bark Extract in Patients With Diabetes Type II. Ximing Liu, Junping Wei, Fengsen Tan, Shengming Zhou, Gudrun Würthwein, Peter Rohdewald; Life Sci. 2004 Oct 8;75(21):2505-13.
  6. Reduction of Cardiovascular Risk Factors in Subjects With Type 2 Diabetes by Pycnogenol Supplementation. Sherma Zibadi, Peter J RohdewaldDanna ParkRonald Ross Watson; Nutr Res. 2008 May;28(5):315-20.
  7. Antioxidant Activity and Biologic Properties of a Procyanidin-Rich Extract From Pine (Pinus Maritima) Bark, Pycnogenol. L Packer G RimbachF Virgili; Free Radic Biol Med. 1999 Sep;27(5-6):704-24.