Udowodnione zostało, że sanacja jamy ustnej wpływa na dobrostan psychiczny i fizyczny człowieka, jak również jego udział w życiu społecznym. Zachowanie odpowiedniego stanu uzębienia oraz zdrowia przyzębia wpływa na zachowanie prawidłowych funkcji odżywiania, zapobiega zaburzeniom na tle depresyjnym oraz zapewnia estetyczny wygląd. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może prowadzić do wielu zaburzeń w funkcjonowaniu naszego organizmu. Dlaczego warto dbać o jamę ustną? Przekonajcie się!

Jama ustna stanowi świetne miejsce do kolonizacji i rozwoju wielu mikroorganizmów. Już w klika godzin od oczyszczenia zębów są one ponownie zasiedlane przez drobnoustroje. W rezultacie przy niedostatecznej higienie jamy ustnej w ciągu kilku dni rozwija się złożona warstwa mikroorganizmów. Prowadzi to do powstawania stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej.

Czynniki ryzyka chorób przyzębia

Choroby przyzębia charakteryzują się występowaniem stanów zapalnych, które stanowią zagrożenie m.in. dla układu krążenia. Występują częściej u mężczyzn niż u kobiet, jednak w każdej z tych grup nasilają się wraz z wiekiem. Zależą głównie od stanu higieny jamy ustnej, ale również od statusu społeczno-ekonomicznego, palenia tytoniu oraz uwarunkowań ogólnoustrojowych. Do uwarunkowań tych zaliczamy m.in. występowanie cukrzycy czy osteoporozy.


Czytaj też: Astaksantyna 65 razy silniejszy antyoksydant od witaminy C


Cukrzyca stanowi czynnik ryzyka występowania chorób przyzębia. W trakcie jej przebiegu spada skuteczność mechanizmów odpornościowych, wzrasta ryzyko zakażeń oraz wydłuża się czas gojenia stanów zapalnych. Co ciekawe jednak w przypadku osób borykających się z cukrzycą, które przestrzegają zasad diety o ograniczonej ilości cukrów prostych próchnica występuje rzadziej. Dzieje się tak ze względu na to, że bakterie mają znacznie mniej pożywki w postaci cukru. Osteoporoza natomiast prowadzi do osłabienia struktur kostnych przyzębia. Wzmaga to również palenie tytoniu, które dodatkowo nasila odkładanie się kamienia nazębnego. Badania wskazują również na częstsze zaniedbywanie higieny jamy ustnej u osób w kiepskiej sytuacji finansowej.

Zagrożenia wynikające z nieprawidłowej higieny

Biofilm bakteryjny (warstwa drobnoustrojów) występuje u ok. 90% populacji pomiędzy 35 a 44 rokiem życia. Umiejscowiony jest na granicy korony zęba i dziąsła oraz w kieszonkach przyzębnych, czyli przestrzeniach pomiędzy zębem a dziąsłem. W przebiegu chorób przyzębia zmienia się rodzaj mikroogranizmów bytujących w jamie ustnej. Zaczynają dominować bakterie beztlenowe, będące źródłem czynników chorobotwórczych. Aktywność tych czynników nie ogranicza się jedynie do przestrzeni przyzębowej czy jamy ustnej. Poprzez naczynia krwionośne oraz wywołany stan zapalny oddziaływują one negatywnie na ogólny stan organizmu!

Patogenne bakterie bytujące w jamie ustnej prowadzą do pojawienia się próchnicy, która jest choroba zakaźną powodującą odwapnienie zmineralizowanych tkanek. Bakterie te prowadzą do fermentacji węglowodanów pochodzących z diety, w wyniku której powstają kwasy organiczne, demineralizujące szkliwo i struktury zęba.


Zobacz film: Suplementacja, czyli mądre uzupełnianie diety


Płytka bakteryjna wywołuje silne reakcje zapalne. Te patogenne bakterie występujące w organizmie kobiety ciężarnej mogą wywołać przedwczesny poród lub wpływać na niską masą urodzeniową noworodków. Rozprzestrzeniają się one po całym organizmie trafiając do łożyska, gdzie wpływają na syntezę mediatorów stanu zapalnego, oddziaływując tym samym na płód.

Zgodnie z badaniami osoby, które nie deklarowały systematyczności w kontekście higieny jamy ustnej, wykazywały 70% większe ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Ich wyniki badań charakteryzowały się wyższymi wskaźnikami stanu zapalnego, który wywołuje szereg schorzeń lub zaostrza objawy już istniejących. Zostało potwierdzone badaniami, że podłożem depresji są właśnie stany zapalne, potęgują one również objawy m.in. Hashimoto. Zaniedbanie higieny jamy ustnej to często przyczyna cukrzycy, nadciśnienia czy dyslipdemii. Systematyczna higienizacja, która obejmuję przynajmniej usuwanie kamienia nazębnego gwarantuje statystycznie istotny spadek częstości zawału serca czy udaru mózgu! Przekonywujące, prawda?

Jak utrzymać jamę ustną w dobrym stanie?

Sanacja jamy ustnej, czyli całkowite wyleczenie wszelkich niekorzystnych zmian w obrębie jamy ustnej, jest niezbędna do zachowania zdrowia. Powinna ona obejmować:

  • leczenie próchnicy,
  • usunięcie zębów,
  • usuwanie kamienia nazębnego (najlepiej w połączeniu z piaskowaniem),
  • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej.

Istotna jest ocena głębokości kieszonek dziąsłowych, które mogą być siedliskiem bakterii, wywołujących próchnicę w miejscach niedostrzegalnych bez wykonania zdjęcia RTG jamy ustnej.

W naszym interesie jest zadbanie o regularne kontrole stomatologiczne.

Czy wiesz, że higienizację jamy ustnej możemy wykonać w wielu gabinetach w ramach NFZ? Poproś o nią oraz o instruktaż odpowiedniej higieny w warunkach domowych.

Powinniśmy ją uzupełnić o nić dentystyczną, odpowiednie płyny do płukania jamy ustnej czy irygator, aby w pełni oczyścić jamę ustną ze szkodliwych drobnoustrojów.