Celem tej diety jest zidentyfikowanie produktów wywołujących dolegliwości, wyciszenie układu pokarmowego, a następnie stopniowe i uważne rozszerzanie menu o kolejne produkty. 

Dieta low FODMAP mimo eliminacji nie powinna być niedoborowa. Musimy wraz z nią dostarczyć odpowiedniej ilości energii, białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika oraz mikroelementów. Jest to sposób żywienia, który powinniśmy stosować przez określony czas, ponieważ zbyt długi okres eliminacji może prowadzić do niedoborów oraz zaburzyć naszą mikroflorę jelitową.

Etap 1 – Ścisła eliminacja

Etap ten powinien trwać średnio od 2 do 6 tygodni, czasami nieco dłużej, aczkolwiek nie jest zalecane jego przedłużanie. Polega na eliminacji produktów bogatych w FODMAP, czego rezultaty powinniśmy zaobserwować już po pierwszych 2 tygodniach. Jeśli nie widzimy poprawy, musimy upewnić się, że wyeliminowaliśmy wszystkie źródła FODMAP. Czasami są one ukryte jako składniki przypraw, sosów, czy chociażby syrop glukozowo-fruktozowy w wędlinach.


Sprawdź też: Produkty dozwolone i zabronione w FODMAP


Etap 2 – Powtórne wprowadzanie FODMAP

To bardzo ważna faza diety, wymagająca wiele rozwagi i uwagi! Dzięki temu można określić, który dokładnie produkt, bądź grupa produktów, faktycznie nam szkodzą. W tym celu ważne, aby wprowadzać produkty, które zawierają tylko jeden rodzaj fermentujących węglowodanów, wymienionych w pierwszym akapicie. Zaleca się również, aby wprowadzać 1 produkt średnio co 3 dni, zapisując przy tym w dzienniczku ewentualne dolegliwości i samopoczucie po jego spożyciu. 

Testy zaczynamy również od jak najmniejszej ilości produktu, stopniowo zwiększając ją w trakcie kolejnych dni. Jeśli skończyliśmy pomyślnie testować jedną z grup, np. laktozę i przechodzimy do kolejnej, musimy ponownie wykluczyć laktozę, mimo, iż nie wywoływała dolegliwości. Nasza tolerancja na niektóre z produktów może poprawić się wraz z upływem czasu. Warto więc czasami powrócić do produktów, które nie sprawdziły się wcześniej.

Etap 3 – Stabilizacja/Personalizacja

Na tym etapie tworzymy jadłospis, obejmujący produkty, które pomyślnie przeszły fazę 2. Staramy się, aby w miarę możliwości dieta ta obejmowała jak najmniej eliminacji, była urozmaicona i w dalszym ciągu pokrywała nasze zapotrzebowania. Niezmiennie obserwujemy reakcje organizmu na kolejne produkty.

Dieta FODMAP to bardzo solidne narzędzie, które może pomóc nam w zmaganiach z dolegliwościami jelitowymi. Ważne, aby stosować to narzędzie rozważnie, ponieważ każda dieta eliminacyjna wprowadzana bezpodstawnie może siać w naszym organizmie zbędne spustoszenie. Pamiętajmy, aby zawsze konsultować takie przypadki ze specjalistą. Stosowanie diety low FODMAP powinno być poprzedzone szczegółową diagnostyką, a często również farmakoterapią. Dieta jest wówczas jej uzupełnieniem i formą stabilizacji stanu organizmu.