wolne rodniki kontra antyoksydanty

Antyoksydanty kontra wolne rodniki

29 października 2019 w Artykuły

Antyoksydanty kontra wolne rodniki

29 października 2019 w Artykuły

Niewątpliwie termin „wolne rodniki” jest obecnie bardzo popularny i chyba mało kto się z nim nie zetknął. Przede wszystkim branża kosmetyczna sięga po niego bardzo często, reklamując kolejne kosmetyki i zabiegi ukierunkowane na walkę z oznakami starzenia się skóry. Osoby dbające o zdrowy tryb życia i wsparcie organizmu od środka również są zaznajomione z tematem. Z pewnością więc zupełnie naturalne jest odwołanie się do pojęcia antyoksydantów, które są najskuteczniejszą bronią do walki z wolnymi rodnikami.

DZIAŁANIE ANTYOKSYDACYJNE POTRZEBNE OD ZARAZ!

Bez wątpienia kluczem do zrozumienia zasadności zapewnienia sobie ochrony antyoksydacyjnej jest uświadomienie sobie czym są wolne rodniki i dlaczego tak bardzo ich nie lubimy. Najprościej mówiąc wolne rodniki to atomy o jednym wolnym elektronie, który nie ma pary. Ważnym aspektem jest fakt, że tego typu atom dąży do tego, aby oddać wolny elektron lub pobrać brakujący z sąsiadujących komórek. Tego typu działanie doprowadza do uszkodzenia tkanek, tym bardziej, że wolne rodniki są bardzo aktywne. Szybko przemieszczają się po organizmie i powodują dużo zniszczeń. Bezsprzecznie nie można bagatelizować ich negatywnego wpływu na nasz organizm! Wolne rodniki w skórze niszczą włókna kolagenowe, w oku powodują zmiany degeneracyjne, a uszkadzając DNA mogą wywołać zmiany nowotworowe. Godnym uwagi jest fakt, że powstawanie wolnych rodników jest nieodłącznym elementem procesu oddychania. Jeśli w naszym organizmie zachowana jest równowaga pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami, nie mamy się czym martwić. Dopiero jej zachwianie może doprowadzić do poważnych problemów.

Przeczytaj także: „Astaksantyna 65 razy silniejszy antyoksydant od witaminy C”.

CO TO SĄ ANTYOKSYDANTY?

Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze lub antyutleniacze to nic innego jak grupa związków chemicznych, których zadaniem jest usuwanie z naszego organizmu nadmiaru wolnych rodników. Dzięki temu przeciwdziałają one procesowi starzenia, a także wspierają dobrostan naszego organizmu, zapobiegając chorobom. Ważnym aspektem jest fakt, że temat antyoksydantów jest dość szeroki. Możemy je stosować bowiem na wiele sposobów:

  • antyoksydanty w kosmetykach – neutralizują działanie wolnych rodników i tym samym zabezpieczają skórę przed ich szkodliwym działaniem,
  • przeciwutleniacze w żywności – czyli dostarczanie wraz ze zdrową i zbilansowaną dietą witamin, które są naturalnymi antyoksydantami,
  • antyoksydanty w tabletkach – pomocne wtedy, kiedy nie dostarczamy odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy w diecie.

Z pewnością warto również wiedzieć, że antyoksydanty można podzielić na egzogenne i endogenne. Te drugie są wytwarzane przez nasz organizm (melatonina, glutation, estrogen, kwas moczowy, kwas liponowy). Z kolei przeciwutleniacze egzogenne są dostarczane z zewnątrz i można do nich zaliczyć m.in. witaminy C, A, E, likopen, polifenole, luteinę, beta karoten.

NATURALNE ANTYOKSYDANTY  

Naturalne przeciwutleniacze to najprostszy sposób na zapewnienie organizmowi ochrony przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Bez wątpienia pierwszy krok ku polepszeniu zdrowia to dieta bogata w warzywa i owoce, gdyż to one stanowią najlepsze źródło antyoksydantów. Dlatego śmiało korzystajmy z sezonu letniego, by odżywić organizm ogromną liczbą dobroczynnych substancji zawartych w sezonowych produktach. Godnym uwagi jest fakt, że najważniejsze antyoksydanty występują w wielu produktach spożywanych na co dzień:

  • witamina C – owoce cytrusowe, czerwona papryka, porzeczki, truskawki, kalafior,
  • polifenole – zielona, czerwona i biała herbata, czerwone wino,
  • witamina A – nabiał, żółtka jaj, tłuste ryby morskie, żółte owoce,
  • prowitamina A (beta karoten) – marchew, dynia, morela, pomidor, papryka czerwona, sałata,
  • witamina E – oleje roślinne, orzechy, kukurydza, szpinak, brukselka, mango, produkty zbożowe pełnoziarniste.

Podsumowując należy dodać, że dieta bogata w warzywa i owoce to nie tylko zapewnienie sobie ochrony antyoksydacyjnej na odpowiednim poziomie. To także wzmocnienie odporności organizmu i dostarczenie mu substancji niezbędnych dla zdrowia.

NAJSILNIEJSZE ANTYOKSYDANTY

Niewątpliwie bardzo ciekawym aspektem tematu antyoksydantów jest kwestia najsilniejszych przeciwutleniaczy, z których możemy korzystać. Bezsprzecznie warto wiedzieć jakie substancje mają największy potencjał antyoksydacyjny. Dzięki tej wiedzy można zaplanować dla siebie optymalną dietę (antyoksydanty w diecie to podstawa) oraz wybrać odpowiednie suplementy diety. W związku z tym przyjrzyjmy się teraz najsilniejszym antyoksydantom występującym w przyrodzie:

  • astaksantyna – jeden z najsilniejszych antyoksydantów na świecie, który musi być dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. Ma 65 razy silniejsze działanie niż witamina C oraz 50 razy silniejsze niż witamina E,
  • kwasy bosweliowe – pozyskiwane z kory kadzidłowca, mają wiele prozdrowotnych właściwości szczególnie ważnych przy schorzeniach narządu ruchu,
  • kurkumina – aktywny składnik kurkumy, który ma silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne,
  • resweratrol – naturalnie występujący polifenole o dużej skuteczności,
  • likopen – czerwony barwnik z rodziny karotenoidów, naturalny przeciwutleniacz działający wspierająco na stan skóry oraz profilaktykę miażdżycową.

Bez wątpienia suplementy zawierające powyższe antyoksydanty będą skutecznym uzupełnieniem naszej codziennej diety.

Patrycja Kamińska – dietetyk

  • O autorze:

    Więcej postów autorstwa